Wiosenne odświeżenie domu czyli jak czyścić elewację

Wiosna to pora porządków – dotyczą one zarówno prac ogrodowych, jak i odświeżania wyglądu budynku. Eksperci Weber wyjaśniają, jak czyścić elewację i radzą, jakie środki zastosować, aby dłużej cieszyć się czystą, estetyczną i wolną o mikroorganizmów fasadą.

Regularne dbanie o fasadę zabezpiecza przed powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń i rozwojowi mikroorganizmów. Według prawa budowlanego zaleca się, aby raz do roku dokonać przeglądu całego budynku – elewacja także jest jego częścią. Wiele osób decyduje się na jej odświeżenie wiosną.

Wiosenne odświeżenie elewacji

Dlaczego na wiosnę?

Okres wiosenny to czas, kiedy przybywa słonecznych dni, a przyroda nabiera kolorów. Zadbanie o piękny wygląd domu i jego otoczenia o tej porze roku jest dla wielu osób naturalnym działaniem. Ma to także uzasadnienie praktyczne.

Przy odświeżaniu elewacji, oprócz względów estetycznych, warto wziąć pod uwagę kwestie związane z cyklem pór roku. Na wiosnę kwitną drzewa, krzewy i trawy, a ich nasiona mogą przylgnąć do fasady. Ponadto wiele osób pali jeszcze w piecach węglem, więc po okresie grzewczym pozostałości sadzy mogą przywrzeć do elewacji. Z tego względu decyzja o myciu fasady często zapada wiosną – mówi Krzysztof Siemak, Kierownik Produktu Systemy Fasadowe Weber.

Odpowiednia ochrona elewacji jest kompleksowa. Dotyczy zarówno dbania o jej estetykę, jak i stan techniczny.

Po chłodniejszym okresie warto sprawdzić, czy na elewacji nie ma uszkodzeń. Drobne usterki i spękania łatwiej naprawić. Wielu osobom w pierwszej połowie roku także wygodniej jest zaplanować prace pod względem finansowym – ocenia Piotr Choiński, Doradca Techniczny Weber

Do czyszczenia i pielęgnacji elewacji warto stosować dedykowane produkty, przeznaczone do usuwania zabrudzeń, które najczęściej pojawiają się na fasadzie.

W celu umycia elewacji należy zastosować środki myjące z substancjami aktywnymi, które powinny usuwać różne zabrudzenia takie, jak: kurz, sadza czy zanieczyszczenia oleiste. Preparat przeciw mikroorganizmom powinien skutecznie działać na jak najwięcej rodzin glonów, grzybów i pleśni – ta właściwość powinna być przetestowana i potwierdzona badaniami. 

Optymalne przy czyszczeniu elewacji jest stosowanie specjalistycznych produktów, zarówno tych do usuwania zabrudzeń, jak i tych przeciw glonom. Stosowanie odpowiednich preparatów pomaga chronić elewację nawet przez kilka lat – mówi Piotr Choiński, Doradca Techniczny WeberPrzewagą środków takich, jak płyn weber PC243, jest kompleksowe podejście – usuwa mikroorganizmy i chroni przed porastaniem. W efekcie fasada pozostaje piękna i czysta na dłużej – dodaje Piotr Choiński.

Jak myć elewację?

Wybór najlepszej metody czyszczenie elewacji zależy od stopnia i rodzaju jej zabrudzenia. Powszechnie stosuje się agregat do mycia wodą pod ciśnieniem. W przypadku miejsc szczególnie zabrudzonych potrzebne jest czyszczenie wstępne (mechaniczne) za pomocą szczotki.

Do mycia elewacji zwyczaj stosuje się środek czyszczący, na przykład w naszej ofercie jest to koncentrat dodawany do wody weber PC241, i aplikuje go pod ciśnieniem. Przy intensywnych plamach trzeba pokryć elewację w tych miejscach preparatem myjącym i zostawić go na pewien czas, aby mogły zadziałać substancje aktywne. Potem środek czyszczący spłukuje się wodą pod ciśnieniem lub bieżącą– opisuje Krzysztof Siemak, Kierownik Produktu Systemy Fasadowe Weber.

Jak czyścić elewację z mikroorganizmów?

W przypadku, gdy na elewacji rozwijają się glony lub jeśli chce się ją zabezpieczyć przed rozwojem mikroorganizmów, trzeba użyć preparatu z substancjami biobójczymi. Sposób czyszczenia wybiera się w zależności od intensywności porastania.

Gdy warstwa mikroorganizmów na elewacji jest duża, należy ją usunąć w sposób mechaniczny. Dedykowany preparat aplikuje się ręcznie za pomocą twardej szczotki np. ryżowej. Zazwyczaj jednak, jeśli dba się o elewację i czyści ją co dwa-trzy lata, nie dochodzi do takich sytuacji. Algi usuwamy wodą pod ciśnieniem lub bieżącą i nakładamy preparat znowu – tym razem, by ochronić elewację przed rozwojem glonów, grzybów i pleśni – wyjaśnia Krzysztof Siemak, Kierownik Produktu Systemy Fasadowe Weber.

Proces oczyszczania elewacji jest indywidualny – inny dla każdego budynku, zarówno pod względem sposobu, proporcji zastosowanych środków, jak i czasu trwania. Eksperci Weber szacują, że przy średniej wielkości domu jednorodzinnym 150-180 m², samo umycie średnio zabrudzonej elewacji potrwa ok. 3-4 godziny.

Czy można myć elewację samodzielnie?

Właściciele domków jednorodzinnych mogą spróbować wyczyścić elewacje samodzielnie, jednak zaleca się, aby podejmować prace na niższych częściach budynku lub np. ograniczyć je do fasady garażu. Aby umyć wyższe kondygnacje potrzebne jest rusztowanie lub mały podnośnik. Należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ze względu na użycie wody pod ciśnieniem wyposażyć się w ochronne rękawice i okulary.

Do odświeżenia elewacji warto zamówić profesjonalną ekipę, która dysponuje odpowiednim sprzętem, a zarazem właściwie zdiagnozuje stopień zabrudzenia fasady i dobierze odpowiednie środki. Jeśli inwestor nie wie, jak postąpić lub potrzebuje kontaktu do fachowców, zawsze może poradzić się naszych doradców – podsumowuje Krzysztof Siemak, Kierownik Produktu Systemy Fasadowe Weber.

Aby cieszyć się piękną elewacją, dobry pomysłem jest wykorzystanie systemowych rozwiązań, które odpowiednio ze sobą współpracują. Weber ma w ofercie pełną gamę produktów dla elewacji – należą do nich: systemy ociepleń, tynki dekoracyjne, farby, zaprawy, preparaty gruntujące oraz środki pomocnicze.

weber PC241 weber PC243 Zobacz jak w prosty sposób możesz wyczyścić elewację i przywrócić jej nieskazitelny wygląd.

Znajdź produkty Weber w pobliżu u ponad 2000 outlets

Produkty, które dodałeś do porównania:

Porównaj