Jak prawidłowo wykonać prace remontowe podczas upałów?

Wysoka temperatura powietrza wydaje się niektórym idealną pogodą do skutecznego prowadzenia różnorodnych prac remontowych i wykończeniowych na zewnątrz budynku. Czy jednak aby tak jest na pewno? Poznaj zasady obowiązujące podczas letnich upałów przy pracach elewacyjnych, podłogowych i hydroizolacyjnych.

Prace budowlane w trakcie wysokich temperatur

Systemy ociepleń

Prace elewacyjne rozpoczynamy już o wschodzie słońca od strony wschodniej budynku. Pracujemy tak, żeby zdążyć przed nadchodzącymi promieniami słonecznymi, czyli zmieniamy ściany uciekając - jeśli się uda - przed wschodzącym słońcem.

Rusztowania powinniśmy zabezpieczyć siatką, która chociaż w pewnym stopniu chroni powstającą elewację przed bezpośrednią ekspozycją promieni słonecznych. Niestety, gdy temperatura powietrza osiąga w cieniu wysokość 25oC, tynkowanie nie jest możliwe. Z kolei klejenie i szpachlowanie nie może być prowadzone kiedy temperatura w cieniu wyniesie 30oC. Dlatego sensownym rozwiązaniem jest prowadzenie prac o świcie przez kilka godzin i później dwie lub trzy godziny przed zmierzchem.

Ważne jest też, aby kleje mieszać z zimną, a nie z nagrzaną wodą z beczki. Wszystkie wykorzystywane podczas remontu i znajdujące się na placu produkty i materiał izolacyjny powinny zostać zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem słońca.

Systemy podłogowe, czyli podkłady, podłogi i posadzki

Materiał podłogowy w workach składujemy w zacienionym i w miarę chłodnym pomieszczeniu, a nie na pełnym słońcu. Bezpośrednio w miejscu remontu podłóg lub posadzek zasłaniamy okna i pozostałe otwory ciemną folią, aby promienie słoneczne nie nagrzewały podłoża.

Prace remontowe rozpoczynamy bardzo wcześnie, o godzinie 4:00 lub 5:00 rano, kiedy w upalne dni jest najchłodniej, a podłoże posiada najniższą temperaturę. Prace powinniśmy skończyć przed południem.

Do mieszania materiałów podłogowych stosujemy jak najzimniejszą wodę. Żeby taką uzyskać, trzeba często zlać z rur wodę ciepłą, która stała przez kilka godzin i się nagrzała. W ekstremalnych warunkach podczas wysokich temperatur nie zaszkodzi schłodzić przeznaczoną do mieszania wodę kostkami lodu.

Do prac podłogowych w czasie upałów często potrzeba więcej wykonawców niż bywa to zazwyczaj, bo wszystko trzeba wykonywać szybciej, ze względu na skrócony czas obróbki. Gdy po skończonym podkładzie samopoziomującym można już chodzić, to powierzchnię należy zabezpieczyć przed zbyt szybkim wysychaniem. Najlepsze okazują się powłokowe preparaty pielęgnacyjne typu weber.floor HB protect. W przypadku tradycyjnych jastrychów, pielęgnację należy rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe. W bardzo niesprzyjających warunkach wysokich temperatur, pielęgnacja dotyczy nawet fragmentów podłóg już ułożonych, jeszcze przed pełnym związaniem. Można stosować weber.floor HB protect lub pielęgnację „na mokro”, polegającą na zraszaniu powierzchni wodą, aplikowaną poprzez ułożoną na powierzchni geowłókninę lub maty jutowe (jest to najlepsza metoda, bo nie trzeba zdejmować folii, aby zrosić powierzchnię podłóg wodą).

Jeśli będzie stosowana podczas układania jastrychu folia, to powinna to być jasna folia. Bardzo dobrze sprawdza się w trakcie prac folia bąbelkowa, zwłaszcza na zewnątrz. Folia musi przylegać do jastrychu całą swoją powierzchnią, aby nie tworzyły się tunele, w których zachodzący ruch powietrza bardzo szybko przesuszy jastrych i może doprowadzić do spękań powierzchni. Czarna folia nie jest zalecana, ponieważ w przypadku dużego promieniowania słonecznego bardzo mocno i szybko się nagrzewa, przez co podwyższa temperaturę jastrychu wywołując niebezpieczne naprężenia termiczne.

Hydroizolacja budynku

Podczas upałów ze stosowanymi materiałami mineralnymi powinniśmy stosować standardowe środki pielęgnacji, takie jak osłony, siatki, czy maty nawilżające.

Prace hydroizolacyjne należy prowadzić w sposób umożliwiający wykorzystanie pór dnia, czyli w godzinach porannych aplikacja na stronie zachodniej, w godzinach popołudniowych na stronie wschodniej obiektu budowlanego.

W godzinach południowych w grę wchodzą tylko prace prowadzone na stronie północnej. Remont strony południowej najlepiej wykonać w godzinach porannych, stosując przy tym siatki osłaniające.

W celu uniknięcia skrócenia czasu otwartego, powinniśmy stosować wyłącznie zimną wodę do mieszania hydroizolacyjnych materiałów mineralnych.

Ciepło, coraz cieplej, gorąco

Oczywiście powyższe porady są bardzo ogólne i przystępując do prac, należy przestrzegać wskazówek dotyczących aplikacji produktu, które możemy znaleźć na opakowaniu lub w kartach technicznych.

Produkty, które dodałeś do porównania:

Porównaj